Hünkâr Dergimiz İdeal Online Türkçe Veritabanında Taranmaya Başlamıştır.

Hitit Üniversitesi Hacı Bektaş Veli Araştırma ve Uygulama Merkezimiz tarafından yayınlanan Hünkâr Alevilik Bektaşilik Akademik Araştırmalar Dergimiz İdealonline Veritabanında taranmaya başlamıştır.

 

 

İlgili adrese ulaşmak için tıklayınız.

 

 

 

İdealonline Veritabanı Nedir?

İdealonline, tıp, fen bilimleri, edebiyat, tarih, sanat, mühendislik gibi alanlarda kapsamlı ve geniş bilgiyi Türkçe kaynaklarda da bulabilmek için oluşturulan bir elektronik veritabanıdır. 

İdealonline, bir kişiye dünyanın herhangi bir yerinden bilgisayarıyla yukarıda belirttiğimiz alanlarda her türlü bilgiye ulaşabilme imkanı sağlayan bir platformdur. 

Amacımız nedir? 

Güncel bilgi kaynaklarına yada arşivlerde okuyucularını bekleyen değerli kaynaklara, araştırmacıların, meraklı okuyucuların hızlı ve kolay bir şekilde ulaşabilmelerini ve ulaştıkları bilgilerden etkili bir şekilde yararlanmalarını sağlayacak elektronik ortamda bir platform oluşturmaktır. 

Özellikle baskısı tükenmiş eserlerdeki yada yıllardır çıkan süreli yayınlardaki bilgi birikimi ya sayfalar arasında kaybolmakta yada araştırmalarda ciddi bir zaman ve maliyet kaybına neden olmaktadır. Bu da kurumlar için ekonomik bir değer ifade etmemektedir. İdealonline, veritabanı bu bilgileri kurumlar için kolay ulaşılabilen bir kaynak haline gelmesini sağlayarak, ekonomik değer olarak kuruma dönmesini hedeflemektedir. 

Neden Türkçe Elektronik Veritabanı? 

Bilgi ve teknoloji çağında bilgiye mobil olarak kolay ve hızlı bir şekilde ulaşabilme yönünde oluşan talep kütüphane, kitap gibi somut varlıkların giderek soyutlaştırılmasına ve sanal ortama aktarılmasına neden olmaktadır. 

Üniversiteler, kolejler, dernekler gibi kurumların, elektronik bilgi kaynaklarına ayırdığı bütçeler her geçen gün artmaktadır. Araştırmacılar, öğretim görevlileri, öğretmenler, öğrenciler artık elektronik ortamdaki yabancı bilgi kaynaklarına ulaşımdaki kolaylığı ve zenginliği Türkçe kaynaklarda da bulmayı istemektedirler.